Pasza, sposób na zwiększenie produkcji.

Pasza, sposób na zwiększenie produkcji.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić wydajnie funkcjonujące gospodarstwo bez użycia odpowiednich pasz przy prowadzeniu intensywnej produkcji zwierzęcej.

 Pasza to nic innego jak produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego oraz produkty biologiczne i chemiczne zawierające w swoim składzie składniki odżywcze. Poszczególne rodzaje pasz różnią się od siebie w zależności od miejsca ich produkcji.

  • Gospodarstwa rolne.
  • Zakłady przetwórstwa płodów rolnych.
  • Przemysł paszowy.

W tym artykule omówione zostaną aspekty związane z tym ostatnim.

Jakość a koszt produkcji.

 W celu osiągnięcia wysokich wyników w produkcji zwierzęcej konieczne jest stosowanie pasz treściwych, mieszanek średnio-białkowych oraz wysoko-białkowych. Produkcją tego typu zajmuje się właśnie przemysł paszowy.

Składnikami mieszanek są:

  • Ziarna zbóż.
  • Nasiona roślin strączkowych.
  • Mączki mięsne i rybne.
  • Półprodukty powstałe w wyniku przetwórstwa zakładów spożywczych.

 W skład mieszanek oprócz już wymienionych wchodzą także wywary wysuszone pochodzące z przemysłu spirytusowego oraz wysłodki i melasa pozostałe po wytworach cukierniczych. Praktycznie nadaje się wszystko, co nie znalazło pełnego zastosowania w produkcji żywności.

 Duża część składników pochodzi z importu, ponieważ Polski przemysł paszowy nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości surowców takich jak mączki i śruty.

 Prawidłowa dieta wsparta dodatkami paszowymi ma ogromny wpływ na koszt produkcji. Nie chodzi tu bynajmniej o to, by oszczędzać przy nabyciu produktów niskiej jakości, ponieważ jest to najprostsza droga do wzrostu wydatków na opiekę weterynaryjną, nieefektywne przyrosty masy bądź w ostateczności utrata zwierząt. Zdecydowanie zaleca się podawać pasze najwyższej jakości. Oczywiście należy pamiętać o wzbogacaniu diety o suplementy oraz probiotyki poprawiając tym samym ogólne zdrowie hodowanych zwierząt.

Co wybrać?

Jak wspomniano, oszczędzanie na cenie rezygnując z jakości, z pewnością nie przyniesie pozytywnych wyników. Warto zorientować się w profilach poszczególnych producentów pasz, zapoznając się z ofertą celem dokonania optymalnego wyboru przy zakupie mieszanki.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments