Suplementy diety przydatne w okresie trwania diet redukcyjnych

Suplementy diety przydatne w okresie trwania diet redukcyjnych

Niacyna (i niacynamid oraz ewentualnie kwas nikotynowy)

Wskazaniem do użycia tej witaminy jest podwyższony poziom cholesterolu, potrzeba stymulacji spalania tłuszczów, obniżenia podwyższonego ciśnienia krwi i poprawy ukrwienia naskórka (związek z celuitisem). Wysokie dawki mogą jednak powodować hiperemię (czerwienienie), podobną do reakcji alergicznej. Nie mogą używać jej astmatycy, diabetycy, kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące oraz dzieci! Zastosowanie nie jest bezwzględnie konieczne.

L-karnityna (baza, winian, Mg-cytrynian, acetylo-L-karnityna)

Karnityna poprawia wykorzystanie zasobów tłuszczowych w mięśniach i wątrobie, potrafi również zaktywować tłuszcz podskórny. Obniża równocześnie cholesterol, aktywuje pracę mózgu i chroni serce.

Arginina (jeden z aminokwasów, niezbędnych nie tylko przy redukcji nadwagi)

Działa za pośrednictwem stymulacji uwalniania hormonu wzrostu, który wspomaga rozkładanie tłuszczu. Podobnie jak w przypadku karnityny oznaką jego działania jest zwiększone pocenie. Arginina pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej, stymuluje układ immunologiczny, działa przeciw nowotworowo, poprawia erekcję i płodność mężczyzn. Nie jest odpowiednia dla osób, cierpiących na infekcje spowodowane wirusem herpes!

Glukomannan i Psyllium

Tkanka włóknista z roślin Amorphaphalus konjac i Psyllium ma właściwości pęczniejące i zastępuje w ten sposób objętość pożywienia w żołądku w czasie trwania głodówki oraz w okresach ograniczonego żywienia. Ogranicza skurcze pustego żołądka i przeciwdziała zaparciom. Podobnie dobrze działa błonnik ananasa, jabłka (pektyna) oraz owsa (otręby owsiane). Nie stosujcie otrębów pszenicznych, jeśli nie są pozbawione glutenu. Błonnik jest istotny w profilaktyce chorób nowotworowych przewodu trawiennego.

Cynamonowiec

Cynamon jest znany jako przyprawa, ale używa się go również do okładów, ogrzewających powierzchnię ciała, w celu likwidacji celulitisu a także jako suplementu, obniża bowiem tonus mięśniowy mięśni gładkich (ogranicza wzdęcia i kolki spastyczne).

Imbir

Imbir

Imbir

Przyspiesza przemianę materii i poprawia trawienie, dotyczy to przede wszystkim ludzi z obniżoną kwasotą kwasu żołądkowego (grupa krwi A oraz AB). Z kolei ludzie z grupą krwi 0 w większości go nie znoszą. Medycyna ajurwedyjska poleca imbir ludziom, cierpiącym na nadwagę, ponieważ intensyfikuje on procesy metaboliczne. Dawka suszonego, kandyzowanego cukrem korzenia może wynosić nawet ponad 20 g (nie dla diabetyków!), lepszy jest świeży korzeń, sprzedawany jako warzywo. Może powodować zgagę.

Lukrecja

Poprawia przemianę materii i wspomaga produkcję niektórych hormonów. Bywa składnikiem specjalnych mieszanek roślinnych, wspomagających redukcję wagi i poprawiających jakość seksu. W spektrum suplementów, wspierających redukcję nadwagi, znajdować się jednak nie musi.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments