Smak słodki, gorzki, słony i mdły

Smak słodki, gorzki, słony i mdły

Substancje o smaku gorzkim mają działanie wysuszające i rozpraszające. Często gorzki smak łagodzi gorączkę, pomaga w usuwaniu nadmiaru wilgoci i obrzęków. Oddziaływanie rozpraszające w przypadku niedrożności i zaparć można wykorzystać przy kaszlu związanym z zastojami Chi i w innych podobnych sytuacjach. Przykładami produktów o smaku gorzkim są rabarbar, pestki moreli czy jarmuż.

Funkcjami smaku słonego są zmiękczanie i rozpuszczanie stwardnień. Nawilża on jelita. Takie objawy jak guzy, guzki, węzły, torbiele itp. można zmiękczyć, a nawet rozpuścić słonymi substancjami. Przykładem może tu być powiększenie tarczycy, które leczy się wodorostami zaliczanymi do potraw słonych. W przypadku zaparcia można wypić osoloną wodę w celu nasmarowania jelit i ułatwienia wydalania.

Wiele różnych smaków można znaleźć w potrawach kuchni azjatyckiej, które charakteryzują się harmonią kilku smaków. Aby samemu się o tym przekonać, warto sprawdzić gdzie jeść Poznań.

Smak słodki działa tonizująco, harmonizująco i spowalniająco. W przypadkach zmęczenia czy niedoboru, smak słodki ma działanie pokrzepiające i wzmacniające. Niedobór może wystąpić w wielu aspektach ciała jako niedobór Chi, kiwi, Yin lub Yang. Z powodu osłabienia cierpieć mogą również poszczególne organy. Dlatego też zachęca się do spożywania słodkich rzeczy w sytuacjach obniżonego poziomu energii. Słodki smak wykorzystuje się również do spowalniania, co oznacza zrelaksowanie. Stosuje się go także w przypadkach ostrego, przenikliwego bólu, a tym samym łatwiejszego znoszenia cierpienia. Słodkie potrawy i zioła harmonizują i przeciwdziałają efektom ubocznym stosowania niektórych ziół i leków. Do słodkich produktów zaliczamy słodkie ziemniaki, kukurydzę, i ryż.

Smak mdły zalicza się do kategorii słodkich. Ma właściwości moczopędne, ułatwia oddawanie moczu i łagodzi obrzęki. Przykładem produktu o mdłym smaku jest kasza perłowa.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments