Psychoterapia – skutki jatrogenne

Psychoterapia – skutki jatrogenne

Psychoterapia podobnie jak każde leczenie przeprowadzona nieprawidłowo może przynieść szkody.

Jatrogenia pochodząca od słów: iatros – lekarz i genesis – pochodzący oznacza pojawienie się objawów bądź zwiększenie już istniejących z powodu szkodliwych działań lekarza.

Wiele metod stosowanych kiedyś jest obecnie uważane za naganne lub zabronionych.

Za ryzykowne niektórzy specjaliści uznają np.:

– niektóre techniki pochodzące z terapii Gestalt

– techniki oparte na hipnozie

Zakazana jest:

-terapia Callahana

-analiza snów wg. Freuda

-leczenie kryształami

Krytyce poddawane jest obecnie też wiele z testów psychologicznych służące diagnozowaniu np.: test Rorschacha, czy użycie enneagramu.

Dlatego niezbędne jest, aby przy wyborze psychologa, który zajmie się naszą psychoterapią zapoznać się z metodami przez niego stosowanymi, podążać za poradą psychiatry, bo choć sami możemy wybrać, kto naszą psychoterapię poprowadzi, to jednak warto zasięgnąć porady lekarza albo chociaż poczytać opinie w mediach. Można też skorzystać z porady znajomych, jednak warto pamiętać, że to, co pomaga jednej osobie, może nie przynieść skutku w przypadku kogoś innego.

Może być i tak, że nie polubimy naszego terapeuty bynajmniej nie dlatego, że stosuje on nieskuteczne metody psychoterapii albo jest „kiepski w swym zawodzie” ale dlatego, że to nasza psychika sprzeciwia się właśnie przed pozytywnymi zmianami i przeciw temu, co psycholog stara się nam uświadomić, wykazując nasze błędy albo odkrywając zakopane w psychice wydarzenia, których nie chcemy pamiętać.

W Olsztynie, jak i w całej Polsce można znaleźć wielu dobrych psychoterapeutów.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments