Pięta biznesmena – wszystko o ekonomii cz.2

Pięta biznesmena – wszystko o ekonomii cz.2

Ich badania doprowadziły do powstania tzw. cyklografii, techniki badania przebiegu ruchów roboczych. W jaki sposób Gilbrethowie dokonywali obserwacji? Ciało robotnika niczym choinka obwieszane było małymi żarówkami, a jego samego umieszczano w ciemnym pomieszczeniu. Miał za zadanie wykonywać powtarzalne czynności, na przykład kopanie przy użyciu łopaty. W tym czasie był fotografowany, a świecące żarówki na kliszy fotograficznej wyznaczały tor ruchów jego kończyn. Na dodatek Frank Gilbreth wpadł na pomysł, by pomiędzy żarówkami umieścić przerywacz prądu, dzięki czemu odwzorowanie ruchu miało postać linii przerywanej, a nie ciągłej. To z kolei pozwalało też zaobserwować czas poszczególnych ruchów.

Ostatni gasi światło

Fabryczny krajobraz zainspirował Australijczyka Eltona Mayo, który także poszukiwał sposobu na zwiększenie wydajności pracy. Do historii przeszedł zwłaszcza jeden z jego eksperymentów. Otóż Mayo wraz ze współpracownikami próbował odpowiedzieć na pytanie, przy jakim poziomie oświetlenia zatrudnieni będą wykonywać swoje zadania najsprawniej. Jednym pracownikom zaserwowano nasilające się i słabnące światło, drugim nie zmieniano dotychczasowych warunków. Ku zdumieniu uczonych okazało się, że wydajność pracy wzrosła zarówno w przypadku grupy, która pracowała przy zmiennym oświetleniu, jak i u pozostałych pracowników. Mało tego, utrzymywała się jeszcze w przez wiele tygodni po teście.

Obie badane „populacje” łączył fakt, iż w czasie trwania eksperymentu pozostawały pod czujnym okiem obserwatorów. Pracownicy dostrzegli, że ktoś powziął starania, by ułatwić ich pracę. Poczuli się dowartościowani, bo znaleźli się w centrum zainteresowania, ktoś starał się wpłynąć na ich los. Zadowolenie przełożyło się na wydajność pracy. Elton Mayo wysnuł wniosek: nawet najlepsze warunki pracy nie zastąpią troskliwego oka menedżera. Jego obserwacje przeszły później do encyklopedii zarządzania pod nazwą „efektu Hawthorne’a”,od nazwy fabryki, w której przeprowadzano doświadczenie.

Spis treści:

http://www.cmielstudio.pl/pieta-biznesmena-wszystko-o-ekonomii-cz-1/
http://www.cmielstudio.pl/pieta-biznesmena-wszystko-o-ekonomii-cz-2/
http://www.cmielstudio.pl/pieta-biznesmena-wszystko-o-ekonomii-cz-3/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments