Jak samemu zrobić świecę?

Jak samemu zrobić świecę?

Świecy do oświetlania pomieszczeń używano już 3000 lat temu. Pierwsze wzmianki o ich stosowaniu można znaleźć już w Starym Testamencie. Rzymianie wytwarzali świece z lnu oblewanego woskiem oraz smołą. Wymiennie używano również wosk pszczeli oraz tłuszcz zwierzęcy. Zanim nastąpił wielki wynalazek elektryczności świeca była powszechnym źródłem światła. W Europie używano jej do XIX wieku, była nawet popularniejsza niż lampki oliwne.

Jak zrobić samemu świecę zapachową?

Knoty do świec

Knoty do świec

Aby wykonać samodzielnie świece zapachowe należy zgromadzić knoty do świec wykonane ze sznurka oraz odpowiednią ilość stearyny z przetopionych resztek świec, które nie nadają się już do użycia. Na małym ogniu ustawiamy rondelek, w którym rozpuszczamy nasze kawałki świeczek. Należy jednak pamiętać, że nie powinno mieszać kolorów. Im jest ich więcej w rondelku, tym kolor końcowy będzie po prostu brunatny. Jeżeli pragniemy otrzymać świecę w określonej barwie to takie właśnie świece, ewentualnie dwa różne kolory, należy stopić.

Do topiącej się stearyny nie dodaje się barwników, ponieważ nie łączy się ona z żadnymi farbkami. Gdy stearyna zmieni swój stan skupienia na ciekły, należy przygotować foremki o ulubionym kształcie i wielkości do ich napełnienia. Następnie ciekłą stearynę przelewa się do pojemniczków, mogą to być plastikowe kubeczki. Gdy stearyna zaczyna zastygać, a dzieje się to dość szybko, umieszczamy w niej np. pociętą na drobno skórkę pomarańczową lub cytrynową czy grapefruitową, a na końcu, na środku wstawiamy knot do świec. Zamiast skórek można wlać odrobinę do stearyny ulubionego olejku eterycznego. Gdy nasza substancja stwardnieje należy wyjąć ją z pojemniczków i świeca jest gotowa.

Knoty do świec

Zadaniem knota do świec jest transport roztopionego paliwa do płomienia. Dlatego można zrobić go praktycznie ze wszystkiego. Najczęściej w warunkach domowych można użyć naturalne kawałki roślin, drewienka czy len i bawełnę, powinny być luźno splecione i płaskie o  dowolnym przekroju, o grubości ok.1 mm.

 

 

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments