Ekogroszek

Ekogroszek

W ostatnim czasie dużo słyszy się o ekogroszku. Co to takiego i czy warto w niego zainwestować? Omówmy pokrótce to zagadnienie.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo, które powstaje z węgla brunatnego bądź kamiennego. Węgiel zostaje pokruszony a następnie odpowiednio przesiany. Wówczas powstają „groszki” o średnicy od około 5 do około 25 mm. Węgiel zostaje opłukany jeszcze przed przesianiem. Dzięki temu pozbawiony jest on miału.

Ekogroszek – czy naprawdę jest eko?

Ekogroszek uznany jest za paliwo ekologiczne, ponieważ w procesie jego spalania wydzielane jest mnie substancji szkodliwych dla naszej planety. Jakie są więc największe plusy jego użytkowania?

  • mniej dymu podczas palenia
  • mniej pyłu
  • zmniejszona ilość dwutlenku węgla, tlenków siarki, itd
  • pali się długo, co oznacza więcej ciepła
  • jest niewiele pracy przy paleniu
  • niskie koszty eksploatacji

Ekogroszek – dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Należy na wstępie zaznaczyć, że ekogroszkiem można palić wyłącznie w piecach niskoemisyjnych. Jest to wiec rozwiązanie dla posiadaczy takiego modelu pieca. Będzie to świetny rodzaj paliwa dla miłośników środowiska, ze względu na opisany wyżej aspekt ekologiczny. Podczas palenia ekogroszkiem emisja dwutlenku węgla zmniejsza się o 25% a emisja pyłów o ponad 90%. Jest to bardzo dobry wynik, z którego planeta ziemia z pewnością będzie zadowolona.

Czy ekogroszek posiada jakieś wady?

Pomimo całej gamy zalet, jakie prezentuje ten rodzaj paliwa, można znaleźć fakty, które niektórzy uznają za wady. Należy do nich na przykłąd stosunkowo wysoki koszt pieca oraz konieczność wykonywania jego przeglądów.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments