Dlaczego tak ważna jest wymiana opon?

Dlaczego tak ważna jest wymiana opon?

Niejeden kierowca z pewnością zastanawiał się, czy możliwe jest przejeżdżenie całej zimy na oponach letnich. Tego typu pomysły pojawiały się szczególnie często zwłaszcza wtedy, gdy w Polsce mieliśmy kilka prawie bezśnieżnych zim. Można było przecież zaoszczędzić kilkaset złotych na wizytach w wulkanizacji, a także nie musieć umawiać się na terminy i poświęcać czasu na dojazd.

Jest to jednak błędne myślenie, które kosztowało już zdrowie i życie wielu uczestników ruchu drogowego. Wymiana opon konieczna jest nie tylko z tego względu, że letnie ogumienie nie trzyma się dobrze ośnieżonej nawierzchni. Istotne są również temperatury, które w okresie zimowym spadają bardzo nisko, nawet gdy mamy do czynienia z bezśnieżną zimą. W takich warunkach nie można liczyć na dobrą przyczepność opony letniej, która potrafi znacznie stwardnieć. Wtedy o poślizg nietrudno, a nawet na suchej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, co może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Jak ujawniają coroczne przeglądy rejestracyjne, bardzo wielu kierowców pozwala sobie na całoroczną jazdę na niewłaściwych oponach. Pamiętajmy, że diagnosta ma obowiązek sprawdzić czy posiadane przez nas ogumienie posiada odpowiednią wysokość bieżnika, czy nie jest uszkodzone oraz spękane. W takich warunkach nie da się ukryć faktu, że przyjechaliśmy na badanie techniczne z oponami letnimi. Działa to również w drugą stronę. Opony zimowe latem również będą przyczynkiem do wystawienia negatywnego wyniku badania technicznego samochodu osobowego.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments