Białko – Co jeść aby spełnić całkowite zapotrzebowanie? Ile faktycznie potrzeba?

Białko – Co jeść aby spełnić całkowite zapotrzebowanie? Ile faktycznie potrzeba?

Białko jest  makroskładnikiem, który jest szczególnie często podnoszony w dietach kulturystycznych, u sportowców i osób o określonym celu dietetycznym. Nie mniej ważne jest u osób chcących utrzymać atrakcyjną sylwetkę i szczupłą posturę ciała. Aby spełnić całkowite zapotrzebowanie na białko, musimy jeść nie tylko dużo, ale również odpowiednio. Ile białka jest faktycznie potrzebne i co może nam pomóc w zapewnieniu sobie optymalnej porcji?

Co jeść aby spełnić całkowite zapotrzebowanie na białko?

Przede wszystkim należy określić, ile białka potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Całkowitą masę swojego ciała należy pomnożyć przez 0,8, a w przypadku osób trenujących – przez 1,6 lub 2 w zależności od stażu i osobistych preferencji. Poznając w ten sposób swoje zapotrzebowanie, możemy przejść do następnego kroku, jakim jest rozpisanie jadłospisu i dobór odżywki białkowej.

Oczywiście, ze względu na własne zdrowie i w przypadku sportowców – potrzebę zmaksymalizowania efektów, do swojego zapotrzebowania wliczać należy jedynie produkty zawierające białko pełnowartościowe. Do tych możemy zaliczyć mięso (szczególnie drób), jajka, nabiał, komosę ryżową, tofu i ryby. Nie liczymy białka z takich produktów jak zboża, słodycze czy warzywa. Poza tym, aby podwyższyć swoją podaż i bez konsekwencji osłodzić swoje życie, możemy pokusić się o zakup białka w postaci serwatki. Kombinacja wysokiej jakości produktów z białkiem serwatkowym pozwoli na zapewnienie sobie optymalnej porcji aminokwasów egzogennych, jakich używa nasz organizm w procesie syntezy i naprawy włókien mięśniowych.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments